Dobra tęsknota za domem - „Malutki Lisek i Wielki Dzik - Tamtędy, tom 4” - recenzja komiksu

Berenika Kołomycka
„Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tamtędy. Tom 4”
Ocena recenzenta
5.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Przyjaźń od zawsze była wyjątkową cnotą. Odnajdujemy ją częstokroć w najmniej spodziewanym momencie życia, przeważnie wchodząc w ogromny zakręt lub zwyczajnie niczym roślinę pielęgnujemy od dzieciństwa. Małe arcydzieło Bereniki Kołomyckiej ociera się o absolutną wyjątkowość kompozycji. W genialności zamierzonej prostoty autorka wykłada najbardziej życiową prawdę ─ świat bez przyjaźni (miłości) zawsze będzie dziurawy i niekompletny niczym puzzle bez ważniejszych kawałków. Obok przygód Liska i Dzika po prostu nie można przejść obojętnie!

Marcin ‘Lekt’ Wiatrak


Nasza przyjaźń jest nieustającą przygodą...
- rzekł Dzik do swego towarzysza Liska


++

„Malutki Lisek i Wielki Dzik” wpadli w moje ręce nieco przypadkiem. Jesienna fascynacja lisimi tematami trwa od lat, a swoich początków sięga studenckich badań nad japońskimi „kitsune”. Lektura spowodowała, iż okładka kupiła mnie bez reszty. Im dalej w brnąłem w ten nostalgiczny komiksowy lasem było tylko lepiej. Seria o wojażach Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika będąca pokłosiem wyłonienia laureatów Konkursu im. Janusza Christy (ojca między innymi „Kajko i Kokosza”) na razie kręci się wokół nadrzędnego wątku podróży w nieznane. W swojską, siną dal. Już po przeczytaniu pierwszej części nowego tomu zatytułowanego „Skąd?”, zakup wcześniejszych tomików postawiłem sobie jako punkt honoru.

++

Oddani czytelnicy zapewne doskonale wiedzą, iż pierwowzorem dla rudego Liska był psi przyjaciel autorki, uszaty Lisisław Foks o niezwykle mądrym spojrzeniu. Doskonale wiem czym jest nieopisywalna przyjaźń pomiędzy psem a człowiekiem, siła przywiązania, potęga rozumienia bez zbędnych słów. I takie dwa malutkie brązowe oczęta, które szukają zainteresowania, zabawy, spacerów i duuużo dobrego jedzonka. Obcując z dziełem Pani Bereniki miałem wrażenie, że takim właśnie Liskiem śmiało mógł być psiak każdego z miłośników czworonogów. Tom czwarty opowiada o dalszej nieco mozolnej wędrówce dwóch przyjaciół, tym razem przez niezbyt sympatyczne góry. Z kart i rozmów Liska z Dzikiem niczym ogromna dziura w ziemi wyziera namacalna tęsknota za domem. Lisek stwierdza zresztą, iż tęsknota bywa bardzo niechcianym uczuciem, jednakże powoduje pozytywne myśli o domu, z którego wyruszyli.

Prędko, prędko bo mi uciekną wszystkie przygody! - Wielki Dzik

++

Niech nikogo nie zwiedzie pozornie dziecięce spłycanie warstwy tekstowej wraz z jej oszczędnym gospodarowaniem. Dawno nie widziałem tak zgrabnie ukrytego drugiego dna w komiksie krótkim, trafiającym w punkt. Wszak nieco naiwny, ale szczery Lisek szukający kontaktu z drugą istotą oraz nieco zbuntowany Dzik wciąż poznają granice swojej przyjaźni. Akurat w tomie „Tamtędy” zwierzają się sobie z przykrych doświadczeń przeszłości, opowiadając o odrzuceniu i porzuceniu. Lisek wspomina złowróżbnego stepowego Wilka, Dzik rewanżuje się historią o pragnieniu chwili spokoju, woli zostania buntownikiem oraz odłączeniu od stada. Motywem przewodnim„Tamtędy” pozostaje tęsknota zwierzątek za Dolinką, w której się poznali. Aby spod jabłoni wyruszyć w drogę skądś-dokądś, przez Którędy docierająca aż do momentu zwątpienia w „Tamtędy?” zamykającym komiks. Wplecionym morałem tomiku będzie z kolei wolność wyboru wyłożona przez opowieść małej Foczki, która spotkała w morzu Langustynkę z egzystencjalnymi rozterkami.

Małego Liska i Wielkiego Dzika po prostu trzeba poznać, nie przyjmujemy żadnych wymówek! I uprzedzam osoby sentymentalne i wrażliwe ─ miejcie w pobliżu chusteczki.

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont Polska za przekazanie egzemplarza do recenzji.

KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 19 maja 2019, 09:41 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka