Żyj dziś, wspominaj jutro – recenzja komiksu pt. „Futura Nostalgia”

Tony Sandoval
„Futura nostalgia – Część 1.”
Ocena recenzenta
5.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Ilustracja na twardej okładce sporego formatu wraz z cytatem zamieszczonym w blurbie na odwrocie zwiastują, że Tony Sandoval przygotował niezwykłą podróż po emocjach dorastającej dziewczyny, którą naszkicowano w przepięknym stylu.

Historia dzieje się w niewielkim mieście, a główną bohaterką jest Marie, która podkochuje się w chłopcu o imieniu Iggy. Jej świat wypełniony jest marzeniami, obawami, ale także niezwykłymi stworzeniami, takimi jak żaba określająca się mianem „diabolicznej”, charakteryzująca się brakiem ogłady i skłonnością do mówienia o seksie i cielesności w taki sposób, że aż czytelnikowi wstyd za takie zachowanie.

++

Zeszyt jest pierwszym tomem, który liczy zaledwie pięćdziesiąt sześć stron (zaledwie, bo chciałoby się więcej, o czym później), ale cena jest niezwykle przystępna, gdyż wydawnictwo Timof wyceniło go na czterdzieści dwa złote. Podczas wydruku wykorzystano grube kartki, a nadruk jest kolorowy, dlatego też ma się świadomość, że pieniądze zostały dobrze zainwestowane. W opisie wydawcy można przeczytać, iż dzieło jest zalecane dla wszystkich, z czym nie można się zgodzić, ponieważ jest w nim trochę nagości i sporo dorastania nastolatków, co wiąże się z popędem seksualnym. Zdecydowanie jest on przeznaczony dla odbiorców od przynajmniej trzynastego roku życia.

Historia ma dwa rozdziały, a w nich poznajemy stopniowy rozwój uczucia między Marie a Iggym. Tony Sandoval jest zarówno scenarzystą, jak i rysownikiem „Futura Nostalgia” i w obu przypadkach staje na wysokości zadania. Fabuła ukazywana jest jednostajnym tempem, przez co czytelnik zagłębia się w historię i chłonie ją powoli, doceniając każdy rysunek i wypowiedź. Autor lubi wplatać oniryczne wątki, przez co opowieść ma baśniowy klimat, jednocześnie przedstawiając namiętności czasem w dosadny sposób, ale jest to niezwykle koherentne.
Siłą napędową komiksu są jej bohaterowie. Marie jest zagubioną nastolatką, rozrywaną przez wewnętrzne rozterki i pragnienia. Nie da się jej nie lubić i na pewno każdy będzie trzymał kciuki za spełnienie jej marzeń. Ta postać świetnie kontrastuje z żabą, która nie boi się powiedzieć wprost tego, co myśli. Można się w niej dopatrywać metafory dorastania protagonistki oraz jej rozszalałych hormonów.

++

Kolejnym mocnym argumentem jest kreska twórcy. Ma bardzo charakterystyczny styl, miejscami karykaturalny, ale zdecydowanie wielu czytelnikom wpadnie w oko. Czasem Tony Sandoval skupia się na detalach dopieszczając swoje postacie, a chwilami podchodzi do tego dość lekko. Doskonale widać sceny mające mocniejszy wydźwięk, nacechowane emocjonalnie i pełne przekazu, jak i te, przez które szybko przeskakuje się do kolejnych. Artysta potrafi zaskoczyć swymi pomysłami. Chwilami dosadnie pokazuje pewne wydarzenia, z kolei w innych momentach robi to w przerysowany sposób, zmuszając osobę obcującą z „Futura Nostalgia” do odnalezienia drugiego dna. Oprócz zagłębiania się w uczucia, znaleziono tu także miejsce na rozbawienie czytelnika, głównie za sprawą żaby. Każdy fragment z tym małym płazem jest komiczny, a ta postać wręcz zasługuje na własną, odrębną historię.
O wszechstronnym talencie autora świadczy zróżnicowany styl rysowania. Niektóre fragmenty powieści wyglądają jakby były alternatywną wersją prac Sandovala. To urozmaica komiks, a także sprawia, że jeszcze bardziej docenia się talent rysownika.

Marie jest dorastającą kobietą, w której rozwija się nie tylko ciało, ale także umysł. Przy akompaniamencie diabolicznej żaby próbuje żyć tak, aby mieć jak najwięcej powodów do nostalgii. Cieszyć się chwilą i być szczęśliwą, aby w przyszłości z utęsknieniem wspominać piękne czasy. Takie przesłanie ozdobione kreską i pomysłami Tony’ego Sandovala zyskuje nowy wymiar.

Dziękujemy wydawnictwu Timof Comics za przekazanie egzemplarza do recenzji.

KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 19 maja 2019, 10:14 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka