Każdy ma prawo ujrzeć światło żarówki w tunelu - Recenzja komiksu "Pan Żarówka"

Wojtek Wawszczyk
„Pan Żarówka”
Ocena recenzenta
5.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Życie nastolatka nie jest czymś, co łatwo znieść. Codzienność wypełniona trudnymi do zaakceptowania elementami sprawia, że przyszłość nie wydaje się świetlistą i pełną pozytywów, lecz mroczną otchłanią, w której człowiek pogrąża się coraz bardziej z każdą upływającą chwilą. Czasami do osiągnięcia szczęścia brakuje tak niewiele... pieniędzy, zdrowia lub zwykłej dobrej woli.

++

Wojtek Wawszczyk w swoim komiksie „Pan Żarówka” opisuje emocje młodego człowieka wystawionego na trudy obcowania z rodziną, kolegami i całym światem. Wyolbrzymiając pewne wydarzenia lub cechy postaci autor uzyskuje wiarygodny obraz tego, co dzieje się w umyśle zbłąkanego młodzieńca. Mimo, że musi sprostać tak niecodziennym wypadkom, jak sprasowanie ojca i obcowanie z nim w formie dywanu, jego odczucia wydają się nad wyraz wiarygodne. Brak obecności rodziców w jego życiu (przynajmniej tej emocjonalnej) powoduje budowanie przez niego murów. Mimo, że autor stawia bohatera w niecodziennych sytuacjach, jego reakcje na nie są typowymi odpowiedziami nastolatków na problemy, z którymi muszą się borykać. Z jednej strony wypełnieni są nadziejami na przyszłość, z drugiej negują pomoc i rolę innych osób w ich życiach. Pan Żarówka nie jest pod tym względem innym. Szczególnie od momentu, kiedy na skutek wypadku zyskuje specyficzne umiejętności.

Komiks młodego twórcy jest nie tyle zapisem kolejnych wydarzeń, lecz wycieczką po uczuciach zagubionej w świecie osoby. Czytelnik jest świadkiem zarówno wzlotów, jak i upadków. Te ostatnie zwykle nie są powodowane przez drastyczne zbiegi okoliczności, lecz przez zwykłe, codzienne życie. Powodem największego smutku nie są wypadki i nieszczęścia, lecz brak możliwości znalezienia miejsca dla siebie w świecie. Puste miejsce w sercu, które mógłby wypełnić ktoś bliski. Są to uczucia, z którymi łatwo się identyfikować, a dokładając do tego otoczkę współczesnego blokowiska i rodziny próbującej wiązać koniec z końcem i przeżyć do kolejnej wypłaty, dosyć łatwo wyobrazić siebie samego w takich okolicznościch (mimo czasami ich absurdalności).

Graficznie komiks jest stosunkowo prosty w wyrazie – grube czarne kreski na białych panelach i uproszczone wizje postaci sprawiają, że historia jest jeszcze bardziej emocjonalna. Nie ma tutaj zbyt dużo subtelności, natomiast w odpowiednich momentach kańciastość rysunków wzmaga ich dosadność. Prostota nie jest tu bynajmniej wadą, a środkiem do osiągnięcia celu. Filmowość ujęć sprawia, że komiks mimo okazałej ilości stron czyta się szybko i sprawnie.

++

Wydawnictwo Kultura Gniewu wydała „Pana Żarówkę” na bardzo dobrej jakości papierze z czernionymi krawędziami i zadbało równiej o wysokiej jakości druk. Minusem jest jednak miękka oprawa, która w połączeniu ze stosunkowo małym formatem i dużą ilością sztywnych stron sprawia, że komiks czyta się dosyć trudno, jeśli nie chce się złamać grzbietu. Przydałaby się twarda oprawa z dobrej jakości szyciem. Można mieć nadzieję, że jeśli kiedyś komiks doczeka się reedycji, możliwe, że zaprezentuje się w takiej wersji.

Cóż zatem można dodać? „Pan Żarówka” jest niewątpliwie jednym z najciekawszych polskich komiksów ostatniego czasu. Skupienie się na emocjach i łatwość wczucia się w szarganą nimi postać stanowią niewątpliwą zaletę. Komiks Wojtka Wawszczyka może godnie stanąć na półce z dobrymi, uznanymi na świecie powieściami graficznymi i bynajmniej nie ma żadnych powodów, by czuć się w tym towarzystwie ani trochę gorszym. Polecamy go zatem wszystkim fanom dobrych fabuł, gdzie realne i mocno uderzające w wyobrażnię emocje zakryte są płaszyczkiem absurdu.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 19 maja 2019, 09:31 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka