Pantera - recenzja komiksu

Kiedy rodzic kocha dziecko
Brecht Evens
„Pantera”
Ocena recenzenta
4.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Krystynka to mała, kilkuletnia dziewczynka, która właśnie straciła swoją przyjaciółkę – Pannę Kocinkę. Jak dla większości dzieci pustka, która pojawia się po odejściu futrzaka jest dojmująca. Rudowłosa maluda tworzy zatem w swojej wyobraźni innego przyjaciela – Panterę. Jest on żywiołowym okazem gadającej fauny, który swoją energią wpływa na zdrowie psychiczne „opiekunki”. Jego odwiedziny każdorazowo przynoszą entuzjazm i chęć życia. Jednak niejasne wskazówki serwowane czytelnikowi podczas lektury nakłaniają do zastanowienia się, czy wyimaginowany przyjaciel ma ją pocieszać po stracie pupila, czy może umożliwia jej normalne życie pozwalając zapomnieć o innym rodzaju traumy?

Miłość do dziecka nie jest niczym złym... prawda?


++

Brecht Evens stworzył niezwykły komiks, w którym nic nie jest takim, jak się wydaje. Nawet sama fabuła jako taka. Zawarte w formie wesolutkiej historyjki dla najmłodszych treści mogą zaszokować nawet największych twardzieli. Cóż może tak bardzo wprawiać dziecko w stały stan otępienia, że tworzy świat wyobraźni? To pozostaje w kwestii domysłów czytelnika, jedyne co można poradzić, to nie oddawać „Pantery” w ręce pociech. A nawet jeśli uda im się go przeczytać, to pod żadnym pozorem nie można im tłumaczyć znaczenia wszystkich użytych symboli.

++

Kolejne strony prezentują się jak zbiór ilustracji z książek dla najmłodszych. W pewien sposób odpowiada to treści i klimatowi, jednak po domyśleniu się prawdy ukrytej za niewypowiedzianymi kwestiami, to właśnie strona graficzna swoim infantylnym charakterem powodującym jeszcze większy dysonans pomiędzy formą a treścią jest jednym z najbardziej szokujących elementów. Gdyby autor użył bardziej realistycznej kreski, trudno powiedzieć, czy wywołałaby ona podobny efekt. Dlatego mimo ogólnej prostoty, braku utrzymania proporcji oraz perspektywy, nie można powiedzieć, żeby rysunki były pod jakimkolwiek względem nieudane. Skoro akcja toczy się w głowie dziecka, nie można oczekiwać idealnego odwzorowania realiów, co wręcz uczyniłoby opowieść niewiarygodną.

Wydawnictwo Timof Comics jak zwykle stanęło na wysokości zadania i wydało komiks nieprzeciętny, łamiący wiele granic – zarówno fabularnych, jak i formalnych. Typowo dla siebie zadbało również o jakość pod każdym względem: świetnej jakości papier i twarda okładka są tylko oprawą dla świetnie przetłumaczonej fabuły. Jedynym problemem jest stosunkowo wysoka cena, którą można wytłumaczyć powyższymi cechami, jednak komiks nie jest bardzo obszerny. Choć tutaj można użyć dosyć wyświechtanego sformułowania, że płaci się za jakość, nie ilość.

++

Cóż zatem można jeszcze powiedzieć o dziele Brechta Evensa? Jeśli jesteście zainteresowani komiksami nieprzeciętnymi, treści wolicie się domyślić, niż dostać wyjaśnienie na tacy, „Pantera” może być dla was dobrym wyborem. Ostrzegamy jednak, że czasami niezbyt dobrze i miło jest się domyślić rozwiązania zagadki, a świadomość tego, co jest ukryte może zostać z czytelnikiem na długo. Czasami nic nie jest tym, czym się wydaje.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 20 sty 2019, 20:31 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka