Artykuły

Albert Uderzo o sobie

++

Urodziłem się już 25 kwietnia 1927 roku, jednak swe pierwsze „zawodowe” kroki postawiłem dopiero w roku 1941. Wtedy bowiem duże, paryskie wydawnictwo zatrudniło mnie jako rysownika pomocniczego.

W roku 1945 przystąpiłem do grupy robiącej filmy animowane. Rok później stworzyłem swoje pierwsze paski komiksowe, zostałem scenarzystą, rysowałem też serie komiksowe, dziś już zamknięte. Pierwszą z nich był Belloy, rycerz bez zbroi, ukazujący się w pierwszym po wojnie magazynie ilustrowanym OK.. Gdy odbyłem służbę wojskowa, zostałem rysownikiem-korespondentem we France Diamanche. W tym samym budynku, piętro niżej, we France-Soir, razem z Bellusem i innymi rysownikami tworzyłem pierwsze paski komiksowe z cyklu Le crime ne paie pas (Zbrodnia nie popłaca). Wreszcie zostałem współpracownikiem belgijskiej firmy, mającej swe biura w Paryżu.

Tam, w 1951 roku, poznałem Jeana-Michela Charliera i René Goscinnego. Razem
z Charlierem stworzyłem Belloya, a z Goscinnym (który sam też był rysownikiem) złączyłem się na dobre i na złe. Umówiliśmy się, że on odpowiada tylko za tekst, ja tylko za rysunki. Efektem owej współpracy były takie opowieści, jak: Pitt Pistol, Niewiarygodny Korsarz i Luc Junior dla La Libre Belgique, czy Benjamin i Benjamina dla Top Magazin oraz Umpa-Pa dla słynnego magazynu Tintin.

W roku 1959 założyliśmy własne czasopismo, Pilote. Wspólnie z J.M. Charlierem opublikowałem tam komiks Tanguy i Laverdure oraz, przede wszystkim, razem z René Goscinnym, Przygody Gala Asteriksa.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie treści powyższego artykułu.

KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 23 kwi 2019, 05:22 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka