Artykuły

Albert Uderzo o sobie

++

Urodziłem się już 25 kwietnia 1927 roku, jednak swe pierwsze „zawodowe” kroki postawiłem dopiero w roku 1941. Wtedy bowiem duże, paryskie wydawnictwo zatrudniło mnie jako rysownika pomocniczego.

W roku 1945 przystąpiłem do grupy robiącej filmy animowane. Rok później stworzyłem swoje pierwsze paski komiksowe, zostałem scenarzystą, rysowałem też serie komiksowe, dziś już zamknięte. Pierwszą z nich był Belloy, rycerz bez zbroi, ukazujący się w pierwszym po wojnie magazynie ilustrowanym OK.. Gdy odbyłem służbę wojskowa, zostałem rysownikiem-korespondentem we France Diamanche. W tym samym budynku, piętro niżej, we France-Soir, razem z Bellusem i innymi rysownikami tworzyłem pierwsze paski komiksowe z cyklu Le crime ne paie pas (Zbrodnia nie popłaca). Wreszcie zostałem współpracownikiem belgijskiej firmy, mającej swe biura w Paryżu.

Tam, w 1951 roku, poznałem Jeana-Michela Charliera i René Goscinnego. Razem
z Charlierem stworzyłem Belloya, a z Goscinnym (który sam też był rysownikiem) złączyłem się na dobre i na złe. Umówiliśmy się, że on odpowiada tylko za tekst, ja tylko za rysunki. Efektem owej współpracy były takie opowieści, jak: Pitt Pistol, Niewiarygodny Korsarz i Luc Junior dla La Libre Belgique, czy Benjamin i Benjamina dla Top Magazin oraz Umpa-Pa dla słynnego magazynu Tintin.

W roku 1959 założyliśmy własne czasopismo, Pilote. Wspólnie z J.M. Charlierem opublikowałem tam komiks Tanguy i Laverdure oraz, przede wszystkim, razem z René Goscinnym, Przygody Gala Asteriksa.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie treści powyższego artykułu.

KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 17 lut 2019, 13:09 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka